همه چیز درباره آزمون آیلتس

 بخش های آزمون IELTS

امتحان IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار میشود. امتحان Academic مخصوص کسانی است که میخواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالیکه امتحان General Training مخصوص کسانی است که میخواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند.

در امتحان IELTS، توانائیهای Writing ،Reading ،Listening و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجیده میشوند. در حالیکه قسمتهای Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار میگیرد، هر یک از این دو گروه سوالات جداگانه ای در قسمتهای Reading و Writing دریافت میکنند. مسولیت نوع امتحانی که میخواهید در آن شرکت نمائید بر عهده داوطلب است و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظر را در فرم ثبت نام قید کند.

بخش Speaking

زمان : 11 تا 14 دقیقه

امتحان بصورت یک مصاحبه رو در رو میباشد و شامل سه بخش است.

· بخش اول 4 تا 5 دقیقه بطول می انجامد و باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایقتان جواب دهید.

· در بخش دوم باید به مدت 2 دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده میشود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان 2 دقیقه، به یک یا دو سوال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید.

در بخش سوم به مدت 4 تا 5 دقیقه با مصاحبه کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته اید.

کل مصاحبه بر روی نوار ضبط میشود.

بخش Listening

زمان : حدودا 30 دقیقه

تعداد سوال : دفترچه ای حاوی چهل سوال در 4 بخش می باشد.

نوار امتحان Listening فقط یکبار پخش میشود. قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سوالها را مرور کنید. پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را بازبینی نمایید. پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود. با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

.دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می باشد.

.دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخشها هستند.


بخش
General Training Reading

زمان : 60 دقیقه برای 40 سوال
دفترچه حاوی متون که جمعا 2000 تا 2700 کلمه دارند به داوطلب داده می شود. بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمیشود. متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه ها انتخاب شده اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.

· بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.

· بخش دوم در مورد جزوات آموزشی واحتیاجات رفاهی است.

· بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.بخش
Academic Reading
زمان : 60 دقیقه برای 40 سوال
دفترچه حاوی 3 متن که جمعا 2000 تا 2700 کلمه دارند به داوطلب داده میشود. بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمیشود. متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه ها انتخاب شده اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است. متون جنبه علمی دارند. حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه ‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.بخش
General Training Writing

زمان : 60 دقیقه

برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.

· در موضوع اول (Task 1) باید نامه ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مساله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. اگر نامه ای کمتر از 150 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 20 دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

· درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل 250 کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از 250 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 40 دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

بخش Academic Writing

زمان : 60 دقیقه

برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.

· درموضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از 150 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 20 دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

· در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل 250 کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از 250 کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است 40 دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

منابع: nbeportal.com و ielts-house.com

 

جهت کسب آمادگی شرکت در آزمون آیلتس می توانید از منابع زیر کمک بگیرید:

 

پکیج موفقیت در آزمون های تافل، آیلتس و GRE

کتاب آموزشی آیلتس همراه با فایل های صوتی

آشنایی با نحوه آزمون آیلتس به صورت تصویری

/ 0 نظر / 14 بازدید