کاربرد دور سنجی در مطالعات آب های زیر زمینی - 9

2-2- کاربرد دور سنجی در کشاورزی

آمار و اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ ای بدست آمده در امور کشاورزی کاربرد وسیعی دارد. یکی از مهم ترین اهداف دورسنجی به دست آوردن اطلاعات از زمین های کشاورزی برای شناسایی زمین های بالقوه و مناسب برای کشت است.علاوه بر این اطلاعات ماهواره ای (به خصوص اطلاعات بدست آمده از سنجنده T.M ) مدیریت و برآورد اوضاع کیفی و کمی محصولات کشاورزی را برای متخصصان کشاورزی آسان کرده است. بدین صورت که دورسنجی می تواند با تشخیص نوع و مقدار محصولات زراعی، کنترل و نظارت بر بیماری ها و هجوم حشرات، ارزیابی رطوبت خاک و دمای زمین، آثار آلودگی و پیش بینی هوا کمک و اطلاعات بسیاری را ارائه می دهد.

 

از دیگر مزایای عکس برداری ماهواره ای سرعت کسب و تحلیل دانسته هاست. این عاملی بسیار ارزنده برای مدیران کشاورزی است.

 

2-3- کاربرد دور سنجی در هواشناسی

در هواشناسی، دورسنجی به مطالعات اتمسفری می پرازد. ماهواره های هوا شناسی با عکس برداری از ابرها در اتمسفر جریان های هوا را تعقیب می کنند.

با استفاده از تصاویر ماهواره ای مسیر حرکت طوفان های دریایی مشخص می شود و بدین صورت کلیه اقدامات امنیتی در این خصوص صورت می گیرد. بنابراین پیش بینی طوفان با استفاده از دورسنجی می تواند کمک شایانی در جلوگیری از تلفات جانی و خسارات مالی نماید.

سنجنده ها با استفاده از دریافت تابش فروسرخ گرمایی مواد اتمسفر مرز بین هوای خشک و مرطوب مشخص می شود و نقشه مربوط به توده هوا تهیه می شود.

/ 2 نظر / 56 بازدید
((سکه یک گرمی بانک مرکزی))

کلاهبرداری بانک های از جیب مردم ((دهه ی 2000 تا 2010 را دهه ملک و زمین و دهه ی 2010 تا 2020 را دهه ی طلا نام گذاری کرده اند)) آیا می دانید (حساب سپرده سرمایه گذاری که در بانک باز می کنید) بانک پول شما را وارد بازار سکه طلا و شمش طلا و ارز و بورس و مسکن می کند و حداقل در سال 40 تا 150 درصد سود می برد اما از این سودی که بانک به چنگ می آورد حداکثر 12 تا 18 درصد در سال به شما سود می دهد این در حالتی است که ارزش پول در ایران هر روز کمتر می شود و گرانی و تورم بالای 22 درصد است خودتان این موضوع را پیگری و در مورد سود سکه طلا ((سکه یک گرمی بانک مرکزی)) تحقیق کنید این موضوع را با دیگران در میان بگذارید تا ما هم به سرنوشت مردم اروپا و آمریکا دچار نشویم که مردم مورد سوء استفاده ی عده ای ثروتمند و بانک ها قرار گرفته اند

عیوضی

دوست عزیز سلام وبلاگ تخصصی "مهندسی آبیاری و زهکشی" با هدف ترویج علم آبیاری و زهکشی راه اندازی و در بخشهای: -دانلود کتاب -دانلود جزوه -دانلود نرم افزار -دانلود آموزش نرم افزار -دانلود مقاله -نشریات سازمان برنامه و بودجه، آب، آبیاری و زهکشی -مجله‌های آبیاری و زهکشی به خوانندگان خدمات ارائه می‌نماید. در صورت تمایل می‌توانید ما را با عنوان "مهندسی آبیاری و زهکشی" لینک کنید و ما را مطلع نمایید تا متقابلا شما را لینک کنیم. ***مهندسی آب نیازمند ترویج و تبلیغ است*** موفق باشید.